Godzilla Resurgence /
Shin Godzilla /
Shin Gojira
Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi
Japonsko / USA, 2016, 120 min.
V Tokijské zátoce je nalezen zcela opuštěný člun. Zatímco jej pobřežní hlídka prohledává, dojde k náhlé podvodní explozi, která způsobí rozsáhlý záchvat paniky. Zanedlouho na to se z moře vynoří podivné monstrum, které srovná se zemí část města a než proti němu stihne japonská armáda nějak zasáhnout, promění se a unikne zpátky do hlubin. Odborníci jsou bezradní a nemohou přijít na žádný způsob, jak si s tímto monstrem, které bylo pojmenováno Godzilla, poradit. Zatímco se vysoce postavení činitelé sáhodlouze radí ve snaze vymyslet způsob řešení náhle vzniklé krize, Godzilla se opětovně vynoří z moře, mnohem větší a nebezpečnější než předtím. Podaří se Japoncům přijít na to, jak zastavit toto záhadné a neuvěřitelně mocné monstrum dříve, než se do záležitosti vloží Američané a svrhnou na Tokio jadernou nálož?
IMDb: 69%
Mé hodnocení: 10%
Japonsko má nejmodernější technologii a natočí takového Draka za humny! Už malá Godzilla měla místo očí knoflíky. Pak nastala evoluce a Godzilla se trošlu změnila k klepšímu. Jenže vychrlila pár fialových laserů a pak na půl hodiny spala - nádledně se půl hodiny ve filmu řešila byrokracie, politika a evakuace. Do všeho hraje hudba ze 70 let, která akční scény spíše zesměšňuje. Suma sumárům, akce je možná na 15 minut a 105 minut jsou jen kecy hloupých úředníků. Prostě něco strašného! 10%
české
3 komentáře:
Reakcia na hondotenie 1/2:
Dovolím si s vami veľmi nesúhlasiť, keďže tento film nie je len jedna z najlepších (spolu s pôvodnou Godzillou z 1954 najlepšia) verzií Godzilly, ale zároveň jeden z najlepších filmov, čo som za veľmi dlhý čas videl a hneď sa zaradil medzi moje obľúbené.
Ono v prvom bode, po ktorom vám môže všetko dôjsť, pokiaľ ste o tom nevedeli, alebo si to neuvedomili, bol fakt, že rovnako ako prvá Godzilla z '54, ktorá bola, nazval by som to, metaforou atomových bômb zhodených na Hiroshimu a Nagasaki počas 2. sv. vojny a hrôz a škôd, ktoré napáchali, tak je Shin Godzilla metaforou pre zemetrasenie, tsunami a následne haváriu jadrovej elektrárne vo Fukushime. Resp. zámer bol práve poukázať na to ako vtedy Japonská vláda pomaly a zle konala, koľko ľudí za to zaplatilo zdravím, majetkom a niektorí dokonca životmi.
Preto by som rovno diskreditoval váš bod o "byrokracii, politike a evakuácií". A keď už si aj priznáme, že jej tam bola väčšina filmu (nie, že by som práve nevysvetlil, že to bol celé zámer), bola spravená veľmi podrobne a krásne bolo ukázané japonské fungovanie vládneho systému, ako aj život jednotlivých ľudí doň zapojených. V žiadnom inom filme som podobný pohľad nedostal.
Čo sa samotnej Godzilly týka. Z vonkajšieho pohľadu bolo vážne prelomové ponímať ju ako neustále sa evolvujúceho tvora, čož bolo veľmi pekne znázornené. Určite nie som jediný, kto si uvedomil, že keď po Godzille z '54 z nej vybudovali akčnú značku, všetci ľudia ku nej stratili pôvodný rešpekt a strach... Tu sa im to podarilo vrátiť a to na poriadne vysokej úrovni. Shin vyzerá vážne strašidelne a z časti nepríjemne až nechutne. Taktiež jeho záhadnosť na tom len pridáva - Neustále sa dozvedáme, čoho je schopný, resp. akú novú vlastnosť si vyvinul (stojí za pripomenutie si všimnúť do najmenších detailov čo sa mu behom filmu deje a ako na to reaguje vývinom svojho tela). Nový vlastností dostal fakt kvantum, z toho niektoré, dosial nevidené, vyzerajú vážne super a osobne, jeho nový Atomic breath je jedna najlepších scén aké kedy vo filmoch všeobecne boli (aj kvôli soundtracku, ku ktorému sa dostanem neskôr, ktorý ste tiež už stihli "zhejtiť"). K technickému prevedeniu Godzilly som si všimol vašej do očí bijúcej výčitky hneď na začiatku: "Japonsko má nejmodernější technologii a natočí takového Draka za humny!". Ani ja nie som svätý, z počiatku mi tá grafika prišla netradičná až divná, avšak hlavne vo 4. forme skutočne dobre ukázala. Neskôr som vo svojom pátraní zistil, že celé toto bol, samozrejme ako všetko iné, zámer. Japonci, aj to spomínali, by vedeli vymodelovať na PC takú "prirodzenú" Godzillu, že by ste v živote nerozoznali, že je počítačovo spravená. Avšak za 1) Režisér Anno Hideaki (o ktorom sa rozpoviem taktiež neskôr), chcel ostať verný tradíciám. Ak nepočítame americké prepadákové verzie (ktoré z nejakého dôvodu hodnotíte ako nadpriemerné filmy), Godzilla bola vždy hraná človekom v kostýme. Tu však za 2) Anno zstil, že požadovaného výsledku znechutenia a strachu z novej Godzilly nedosiahne v takejto forme, preto sa rozhodli ju kompletne celú vygenerovať počítačovo, aby vyzerala na pohľad ľudským očiam nepríjemná, nechutná až nepozemská a budila strach. Jej samotné pohyby už ale stvárnili profesionálni "divadelní" herci a keď si to celé spojíme, dostali sme ohurujúci výsledok. Len malý fakt k technickému prevedeniu revu Shin Godzilly - Ten je poskladaný z tých najlepších revov, aké sa kedy v Godzilla filmoch obajvili - Anno sa pokúšal spraviť aj nejaké nové, avšak žiadny z nich nebol natoľko dobrý, aby sa dosiahlo daného výsledku.
Reakcia na hodnotenie 2/2:
Týmto by som možno premostil aj na príbehovú stránku Godzilly samotnej, ktorá nie je absolútne tak čiernobiela ako sa zdá - "Shin roars only in the constant pain." Mali by sme ho vidieť ako ubohé obyčajné zviera ovplyvnené ľudskou nezodpovednoťou, do takej miery, ako sme to videli vo filme. I keď jeho motívy zostali neznáme, je jasné že absolútne nevie čo sa mu deje, jeho telo prirodzene stále mutuje a je vystrašený. Nehovoriac o tom, že keď naň ešte začnú ľudia útočiť... A tu práve vyniká prvá Atomic Breath scéna: Je smrteľne zasiahnutý a tak, aby prežil vyvynie si Atomic Breath aby mohol na bombardéry zaútočiť. Skutočný dôraz tomu dodáva ale emotívna skladba 'Who Will Know', ktorá, keď si vyhladáte text, ešte len podtrhuje to, čo som sa vyššie snažil vysvetliť (Pripájam link na skladbu aj s textom: https://www.youtube.com/watch?v=CrXTS10h2WI).
A teda teraz k samotnej hudbe. Je málo filmov, ktoré by mali takto perfektne urobený soundtrack. Tá podľa vás "hudba ze 70 let, která akční scény spíše zesměšňuje" je v skutočnosti z rokov 50-tych (konkrétne zase spomínaná Godzilla '54) a zložil ju jeden z celosvetovo najuznávanejších a v Japonsku najoceňovanejších skladateľov Akira Ifukube. Druhou osobou, ktorá sa na soundtracku podielala je nemenej známy Shiro Sagisu, ktorý už s vyššie spomenutým Annom Hideakim pracoval napríklad na Evangelion univerze, ktoré je taktiež majstrovským dielom a jedným z najznámejších anime počinov na svete (zaslúžene). Tu je dosť poznať jeho osobitý štýl, ktorý práve môžeme prirovnať k 70-tym rokom, avšak vyšiel o pár dekád neskôr (ukázal sa už napríklad v spomenutom Neon Genesis Evangelion) a perfektne do daných scén pasuje.
Čiže suma sumárom, Shin Godzilla je intelektuálne majstrovské dielo, ktorému môže konkurovať len málo filmov. Anno zase ukázal čoho je schopný a už teraz sa teším na pokračovanie (hlavne po poslednej scéne filmu).
Ja osobne ho každému odporúčam, avšak niektorým ľuďom (napr. ako vy) nemusí sadnúť. To však neznamená, že mu môžete dať hodnotenie 10%. Minimálne po objektívnej stránke so všetkými týmito faktami čo som doložil, si zaslúži rozhodne nad 60-70%. Keď si porovnám, že na vašom blogu sú nudné katastrofické filmy a trápne slasherovky, ktoré majú 80%+ z nejakého dôvodu...
Vaše hodnotenie nie je len urážka všetkých ľudí, ktorí sa na tomto filme nadreli, všetkých ľudí, ktorí tento film vedia oceniť z objektívneho hľadiska, alebo v lepšom prípade ho subjektívne zbožňujú a v konečnom dôsledku aj všetkých životných filozófií, ktoré tento film prezentuje. Ale tak čo som mohol čakať od samozvaných Českých a Slovenských filmových kritikov najvyššej úrovne, ktorí na CSFD mudrujú o veciach, na ktoré by museli mať IQ tak 100x vyššie ako majú (alebo aj nie, keďže 100*0 je stále 0). Dúfam, že zhoríte v pekle vy aj všetci, na ktorých vám záleží.
Ďakujem za vyjadrenie názoru a prajem pekný deň.
s pozdravom, skutočný filmový fanúšik, Ondrej :)
UF, to je asi nejdelší komentář, který jsem tu viděl. Film Shin Godzilla je prezentován jako akční sci-fi 2016. Možná režisér měl nějaké boční úmysly, ale to mne nezajímá. Ve 21. století požaduji efekty na úrovni, to samé obraz, zvuk, triky...a to zejména u akčního sci-fi. Pokud tohle film nemá, označuji to jako ODPAD.
Okomentovat